OREGON, BURGUNDIA AMERYKI










1974 r. butelkowanie Pinot Noir w HillCrest Vineyard, Roseburg, OR







Winiarstwo Oregonu skupia się w dolinach na południe od Portland. Najbardziej znaną i rozwiniętą apelacją jest AVA Willamette Valley. Na południe od Willamette Valley leży bardziej ustronna i cieplejsza w lecie Umpqa Valley, gdzie na skromnym aerale 240 ha działa 10 wytwórni. Najpopularniejsze szczepy to Pinot Noir, Chardonnay, Cabernet - Sauvignon i Pinot Gris.

Oregon chlubi się tym, jak bardzo różni się od Kalifornii. Jednakże większa część tego Stanu różni się również zasadniczo od północnego sąsiada – Stanu Waszyngton (ice wines). Z jednej strony lato w Dolinie Willamette, jest zdecydowanie chłodniejsze i bardziej pochmurne niż w słonecznej Kalifornii, z drugiej zaś zima jest znacznie łagodniejsza niż w położonym dużo dalej na północ Stanie Waszyngton. Fakt, iż Pinot Noir święci tutaj niebotyczne sukcesy, jest jeszcze jednym dowodem jego totalnej nieprzewidywalności. Nie wiedzieć czemu skoro jego ulubionym terroir, to nad wyraz ubogie gleby gliniasto-wapienne, typowe dla Burgundii, udaje się tak fantastycznie w Willamette Valley, leżącej co prawda na tej samej szerokości geograficznej co Burgundia, ale szczycącej się mianem najbardziej urodzajnej i żyznej gleby w świecie, i gdzie zamiast podłoża wapiennego odnajdujemy wyłącznie utwory bazaltowe pochodzenia wulkanicznego.

Na winorodne tereny Oregonu, szczególnie w północne rejony Doliny Willamette, z łatwością przenika wilgotne, oceaniczne powietrze, w następstwie czego najpoważniejszym zmartwieniem tutejszych winogrodników jest raczej chłodne lato i mokra jesień niż zimowe mrozy. Jak gdyby świadomie dostosowując się do charakteru Pinot Noir, Dolina Willamette z panującymi tutaj bardzo zbliżonymi, niezwykle kapryśnymi i surowymi warunkami klimatycznymi, pozostała krainą niewielkich posiadłości. Region ten przyciągał winiarzy innego rodzaju niż bogaci inwestorzy, którzy ruszyli w stronę kalifornijskiej Napy i Sonomy.

Oregon zasłynął z win Pinot Noir w latach siedemdziesiątych. W 1979 r. David Lett z Eyrie Vineyards wystartował ze swoim Pinot Noir z Oregonu w paryskiej olimpiadzie winiarskiej i konkurując w degustacji w ciemno z burgundami zajął trzecie miejsce.

Pod szarym niebem tej żyznej krainy, udaje się to, co w Kalifornii jest prawie niemożliwe: powstają wina na poziomie znakomitych, największych Burgundów. Pinot z Oregonu są łagodniejsze, okrąglejsze, bardziej aromatyczne i dojrzewają wcześniej niż ich europejscy kuzyni. W połowie lat osiemdziesiątych okazało się, iż niektóre z tutejszych pinot wykazują imponującą długowieczność. Obecnie Oregon oferuje znakomite PN w rozmaitym stylu, od eleganckich, subtelnie zniuansowanych, po obficie dębowe wina, wszystkie wytrzymujące porównania z klasycznymi, “oryginalnymi” burgundami.

Winnice apelacji AVA Willamette Valley leżą na łagodnych pagórkach na wysokości 100 – 200 m n.p.m. Do najlepszych terroirs zalicza się Dundee Hills, Eola Hills, Chehalem Ridge, Yamhil-Carlton oraz pogórze Coast Mountains.

W czołówce winiarzy oregońskich wymienia się: Drouhin, Amity Vineyards, Archery Summit Winery, Argyle Winery, Elk Cove Vineyards, Ken Wright Cellars, Panther Creek Cellars, Ponzi Vineyards i WillaKenzie Estate.

Druga pod względem popularności odmiana w Oregonie to Chardonnay, dosyć szybko jednak aktualnie wypierany przez Pinot Gris. Pinot gris z Oregonu przypomina raczej wonne Chardonnay, niż alzackie Pinot Gris.

Jakość gron w Dolinie Willamette zależy od tego, czy zdążą dojrzeć w pełni przed nastaniem jesiennych deszczy. Pora dojrzewania i pora opadów podlegają na tych terenach znacznym fluktuacjom. Wiele odmian takich np. jak Cabernet-Sauvignon i Sauvignon Blanc dojrzewa po prostu zbyt późno, aby był sens je tutaj uprawiać. Ale nawet odmiany wcześniejsze dojrzewają w tym regionie równie nieprzewidywalnie jak we Francji. Miłośnicy wina to zakochują się, to odkochują w PN pochodzącym z Oregonu, w zależności od rocznika.

Jedną z ostoi lokalnego charakteru i kolorytu jest doroczne The International Pinot Noir Celebration . To trzydniowe lipcowe święto, rokrocznie przyciąga miłośników i producentów wina, w niezwykle szczytnym celu – celebrować walory PN i bronić jego pozycji w świecie, który szaleje za Cabernet-Sauvignon i Merlot